Biografia Artura Schopenhauera, filozofa - pesymisty, przedstawiająca jego życie na tle epoki i wydarzeń politycznych. Trzecia część Trylogii Gdańskiej - biografii słynnych Gdańszczań autorstwa Anny Czerwińskiej-Rydel, z ilustracjami Agaty Dudek i w oprawie graficznej Poważnego Studia.

 

RECENZJA

No i mamy komplet trzech biograficznych książek o wielkich gdańszczanach: Heweliuszu, Fahrenheicie i Schopenhauerze. Wszystkie trzy udane, trzymające poziom literacki i graficzny. Serię stworzył duet: autorka Anna Czerwińska-Rydel i ilustratorka Agata Dudek, ze wsparciem Poważnego Studia.

Graficznie ostatnia część, czyli "Życie pod psem" to chyba najbardziej szalona ze wszystkich trzech części Trylogii Gdańskiej. Fluorescencyjna zieleń dodaje pieprzu odjechanym kolażom Agaty Dudek. Kolorystyka ograniczona do czerni, szarości, bordo i wyżej wymienionej zieleni. Czcionka zróżnicowana, wyróżniona gdzieniegdzie kolorem. Sporo mroku, wszak to książka o filozofie - pesymiście, ale też graficznych żartów.

Czytałam z zainteresowaniem, choć nie jest to płynna fabuła. Anna Czerwińska-Rydel ze względu na to, że zachowało się niewiele dokumentów i materiałów na temat życia Artura Schopenhauera, z wycinków z gazet, listów, pamiętników, wypisów z notatnika filozofa wybrała ciekawe fragmenty, a swoją powieść napisała w formie pamiętnika. Najpierw czytamy pamiętnik matki Schopenhauera, korespondencję, później również zapiski samego filozofa. Młody czytelnik pozna najważniejsze fakty z życia Schopenhauera, realia, w których żył, ale także poglądy filozoficzne. Nie ma przynudzania, niezrozumiałych pojęć, a dla tych, których zainteresuje opowieść - na końcu książki jest dodatek z wiadomościami, które chce poznać młody adept filozofii.

Polecam wszystkie trzy części Trylogii Gdańskiej miłośnikom biografii, dobrego pióra i niebanalnej ilustracji.

Ewa Skibińska

wydawnictwo Muchomor

data wydania 2012

oprawa twarda

liczba stron 129