Czy wiecie jakie instrumenty grają w orkiestrze symfonicznej? Jakie tworzą grupy i kto to jest koncertmistrz? Ta książka wprowadzi Was w świat muzyków, ich instrumentów oraz relacji między nimi. Jesteście zaproszeni do sali prób, gdzie poznacie poszczególne instrumenty muzyczne, a także wykonawców. Początkowy chaos dźwiękowy i trudne relacje pomiędzy indywidualnościami, jakimi są artyści, stopniowo przemieniają się w piękną muzykę. A kiedy wchodzi dyrygent... WSZYSTKO GRA! Trudno uwierzyć, ale tekst Anny Czerwińskiej-Rydel i ilustracje Marty Ignerskiej sprawiają, że widzisz i słyszysz ten dźwięk!

 

RECENZJE

Czy jest coś bardziej emocjonującego niż mecz Niemcy-Włochy? Panowie pewnie od razu zaprotestują, że nic (obserwuję moje męskie towarzystwo kanapowe), panie znajdą kilka odpowiedzi, a ja dziś podam powód, który mi zaprzątnął głowę na czas trwania meczu - Wszystko gra Anny Czerwińskiej-Rydel. Wbrew pozorom książka o orkiestrze symfonicznej ma sporo wspólnego z futbolem. Orkiestra to przecież nic innego jak gra zespołowa!

Gdy na murawie zawodnik rozgrzewa się, przebierając w miejscu nogami, w filharmonii, w nabożnej ciszy, zaczyna rozbrzmiewać obój. Dźwięk "a" roznosi się po sali, a kolejne instrumenty próbują go złapać, dostosować się.

Gwizdek sędziego, piłkarze wchodzą w grę. Początkowo niezgrabnie, obserwują przeciwnika, realizują taktykę...

Tymczasem skrzypce koncertmistrza zagrały "a", kóre w lot podchwytują instrumenty dęte drewniane (flety, klarnety, oboje), przedrzeźniając się trochę i drocząc. Niespokojnie nogami przebierają muzycy z sekcji dętej blaszanej. W powietrzu czuje się napięcie oczekiwania.

Na boisku akcja zaczyna nabierać tempa. 22 mężczyzn biega w różne strony, jeden potyka się, drugi upada, potrącając trzeciego. Jest żółta kartka, po chwili rzut rożny i aut - 6 minuta meczu... trener Niemiec nerwowo spogląda na zegarek, ciśnienie skacze selekcjonerowi włoskiemu. O mały włos, a byłaby czerwona kartka!... ... Emocje sięgają zenitu, publiczność skanduje...

Równolegle, w tym samym czasie na sali ufryzowane damy wsłuchują się w uderzenia kotłów, by po chwili w pełnej krasie usłyszeć aksamitne dźwięki altówek. Długo nie trzeba czekać na wiolonczele, których smukłe szyje błyszczą z daleka... Po chwili wchodzi drygent, podnosi batutę i... WSZYSTKO GRA. Instrumentaliści, jak zgrana drużyna, dają z siebie wszystko. Po ogromnej sali roznosi się muzyka o żarliwej miłości.

Mecz zakończony wynikiem 2:1 dla Włochów, zmęczeni zawodnicy schodzą z murawy, wyczerpani i zziajani. Słyszę burzliwe głosy komentatorów, spekulacje, starcia... Jakże się cieszę, że oszczędziłam sobie tych 90 minut. O niebo lepiej było w filharmonii z Autorką Anną Czerwińską-Rydel! Wszystko gra to właśnie uczestnictwo w koncercie, podejrzenie relacji panujących między instrumentami. Autorka, a jednocześnie teoretyczka muzyki, świetnie oddaje klimat koncertowych przygotowań. Czytając tekst, porządkujemy sobie informacje o instrumentach i ich rozstawieniu w orkiestrze. I, broń Boże, nie jest to pozycja nastawiona tylko i wyłącznie na wtłaczanie młodemu czytelnikowi pożytecznej wiedzy. Autorka pokazuje, że nawet zwykłe strojenie instrumentów może być czymś fascynującym i pełnym napięcia. Instrumenty nie są tylko drewniane czy blaszane - potrafią być zazdrosne, pyszne, zapalczywe, by po chwili stać się rozmarzone i potulne jak baranki. Każdy z nich otrzymuje cechy typowo ludzkie, które odzwierciedlają się w ich grze - a nie są to puste dźwięki, każdy z nich coś znaczy, dopełnia wygrywanej dla publiczności historii.

Ilustracje? Jedna odpowiedź: BolognaRagazzi Award 2012 w kategorii Non Fiction. Białe strony, na które przelany zostaje dźwięk, muzyczne opowieści w dwóch fluorescencyjnych kolorach. Trochę to kubizm, trochę stylistyka antyczna (mitologiczne obrazowanie znane np. z mitologii Parandowskiego) - trudno o jedną klasyfikację, Marta Ignerska skutecznie ucieka przed zaszufladkowaniem. Graficzne przedstawienie dźwięków (wibracje, dudnienia, pohukiwania, pomruki) nadaje książce unikalnego charakteru.

Piłkarski doping jeszcze trwa, co powiecie na doping "naszym" w filharmonii bądź operze?

slowemlukrowane.blogspot.com

 

"Wszystko gra" to nowatorska i niezwykła książka edukacyjna. Napisana i narysowana z wielką wyobraźnią, wrażliwością i pomysłem. W ciekawy sposób opowiada o instrumentach, które wchodzą w skład orkiestry symfonicznej. Oto orkiestra przygotowuje się do występu i stroi instrumenty. Na razie słychać tylko hałas, z którego powoli, z pomocą dyrygenta, wynurzy się harmonia. Pierwszy dźwięk podaje nieco zarozumiały obój. Po nim odzywa się koncertmistrz, klarnet i zazdrosny flet. Później dźwięk podejmuje fagot, realista z poczuciem humoru, trąbka, co pyszni się własnym blaskiem, róg, który woli polowania, radosne kotły, nieśmiałe skrzypce, nadąsane altówki, praktyczne kontrabasy. Wspaniała personifikacja instrumentów przemawia nie tylko do wyobraźni, ale, co niezwykłe, do ucha. Równie fenomenalnie oddają to ilustracje Marty Ignerskiej. Są nawiązania do antyku i mitologii, do kubizmu i ekspresjonizmu, pojawiają się jazzowe klimaty. Czarną kreską narysowani zostali muzycy i instrumenty, a fluorescencyjnym różem i pomarańczem, dźwięki. Są to ilustarcje, które mogą być prawdziwym wyzwaniem dla tradycyjnych gustów, ale każdy przyzna, że wizualizacja dźwięków jest mistrzowska. Naprawdę słychać te dźwięki i kiedy na chwilę przerwałam czytanie, mój synek spytał: "Dlaczego skończyłaś? Graj dalej!" Nic dziwnego, że na tegorocznych targach książki w Bolonii, spośród tysiąca książek dla dzieci z 31 krajów, "Wszystko gra" zdobyło główną nagrodę. Nagrodę niezwykle prestiżową, porównywaną do filmowych Oskarów.

malekruki.com

 

BolognaRagazzi Award 2012 dla książki "Wszystko gra" Anny Czerwińskiej-Rydel i Marty Ignerskiej.

Konkurs BolognaRagazzi Award jest dla wydawców książek dla dzieci tym czym Złote Palmy czy Oskary dla filmowców. Organizowany od wielu lat przez Bolońskie Targi Książki dla Dzieci to najbardziej prestiżowy konkurs, w którym biorą udział najpiękniejsze książki dla dzieci z całego świata. Międzynarodowe jury ocenia przede wszystkim walory graficzne i edytorskie publikacji.

W tym roku do konkursu zgłoszono ponad 1000 książek z 31 krajów.

Jury przyznało nagrody i wyróżnienia w 5 kategoriach: Fiction, Non Fiction, Opera Prima (dla debiutantów, za odkrycie nowych talentów), New Horizons (sekcja krajów arabskich, Ameryki Łacińskiej, Azji i Afryki) i Digital (aplikacje).

Główną nagrodę w kategorii Non Fiction zdobyła książka pt. "Wszystko gra" z tekstem Anny Czerwińskiej-Rydel i w opracowaniu graficznym Marty Ignerskiej, wydana przez Wytwórnię wspólnie z Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina.

Wręczenie nagród nastąpi w czasie bolońskich targów - 19 marca 2012.

Jest to drugi tak znaczący sukces Wytwórni w tym konkursie. W 2008 główną nagrodę w kategorii "poezja" zdobył tom wierszy Juliana Tuwima "Tuwim. Wiersze dla dzieci" w opracowaniu graficznym Anny Niemierko, Moniki Hanulak, Marty Ignerskiej, Gosi Gurowskiej, Agnieszki Kucharskiej-Zajkowskiej, Gosi Urbańskiej i Justyny Wróblewskiej.

ibby.pl

Co za książka! Niesamowita. Obłędna na każdej stronie. Nie musicie się znać na muzyce, żeby ją pokochać. Wystarczy, że autorka się zna i potrafi muzykę wytłumaczyć. Dziwię się, że tak piszę. Przed przeczytaniem książki Anny Czerwińskiej-Rydel nie sądziłam, że jest to możliwe. Tłumaczyć muzykę? Opowiadać historię o dźwiękach? O graniu? Możliwe.

Możemy też podsłuchać rozmowy instrumentów, ich pogaduszki, kłótnie i inne dźwięczne wymiany poglądów. Na przykład na miłość:

"A JAK KTOŚ ZAPŁONIE Z MIŁOŚCI, JESTEŚMY MY" - ODEZWAŁY SIĘ ZNOWU TRĄBKI. - OGŁOSIMY TO ŚWIATU I ZATRĄBIMY NA ALARM!"

"NA MIŁOŚĆ NAJLEPSZE JEST POLOWANIE!" ZAWOŁAŁ RÓG. "WSZYSTKO WYWIEJE Z SERCA I GŁOWY".

"MY Z PUZONEM WOLIMY OPOWIADAĆ SOBIE DOWCIPY" - WTRĄCIŁ FAGOT, A PUZON GŁOŚNO SIĘ ZAŚMIAŁ.

"JA WIEM, CO TO JEST MIŁOŚĆ" - POCHWALIŁ SIĘ FLET. - "KIEDY ŚPIEWAM, TAŃCZĄ WOKÓŁ MNIE PTAKI I MOTYLE. NAWET NAJBARDZIEJ JADOWITE WĘŻE POTRAFIĘ ZACZAROWAĆ".? A ilustracje Marty Ignerskiej to już tak zagrały czysto i dźwięcznie, że ?nie mogę się oderwać od tej książki. Przydałaby się płyta.

zaczytani.blox.pl

 

Opowieść "Wszytko gra" autorstwa Anny Czerwińskiej - Rydel i ilustratorki Marty Ignerskiej otrzymała właśnie medal BolognaRagazzi Award na Międzynarodowych Targach Książki Dziecięcej w Bolonii.

Tym samym międzynarodowe jury uznało, że książka polskich autorek jest w kategorii Bez Fikcji najpiękniejszą i najciekawszą ze wszystkich tego typu wydanych na świecie w minionym roku. Targi Książki dla Dzieci w Bolonii mają długą tradycję i są jednymi z najważniejszych w branży. W tym roku odbywają się po raz 49, a o nagrodę BolognaRagazzi Award ubiegało się 1000 książek z 31 krajów. Zobacz na Empik.rp.pl.

"Wszystko gra" przedstawia poszczególne instrumenty orkiestry symfonicznej w czasie, gdy przygotowują się do koncertu. Instrumenty rozgrzewają się, prowadzą ze sobą zabawne rozmowy, sprzeczają się o swoje miejsce i rolę w orkiestrowej hierarchii. Marcie Ignerskiej udało się oryginalnie zilustrować nie tylko obój, skrzypce czy kontrabas, ale też dźwięki, jakie instrumenty wydają. Na kolejnych stronach książki najpierw pokazany jest chaos i hałas, na końcu zaś zgrana w jednej symfonii uporządkowana całość. Walorem edukacyjnym jest fakt, że dziecko w wieku wczesnoszkolnym poznaje miejsce poszczególnych instrumentów w orkiestrze i dowiaduje się, dlaczego żadne z nich nie może być przypadkowe. Gratką dla dorosłych jest wielowarstwowość ilustracji. Ignerska puszcza do nas oko nawiązując do sztuki antycznej, Picassa, ekspresjonizmu.

- Gdy ilustruję książkę, to komponuję ją jako idealnie zgraną ze sobą całość - mówiła mi ilustratorka. Niemal natychmiast po otrzymaniu tekstu wiem, jaki powinna mieć format, na jakim papierze powinna być wydana. Sama decyduję też o typografii. Czcionka nie może być wizualnie oderwanym od książki bytem. Gdy wydawca zaufa mi i powierzy wykonanie zadania od początku do końca, to wówczas po prostu wszystko gra.

rp.pl

wydawnictwo Wytwórnia

data wydania 2011

oprawa twarda

liczba stron 40