Anna Czerwińska-Rydel, po Trylogii Gdańskiej o słynnych gdańszczanach, pisze historie kobiet - gdańszczanek. Po astronomce Elżbiecie Heweliusz przybliża młodym czytelnikom postać Konstancji Czirenberg, śpiewaczki i malarki, żyjącej 400 lat temu.

 

Konstancja Czirenberg urodziła się w Gdańsku w 1605 roku. Była utalentowaną śpiewaczką, malarką, hafciarką. Grała na organach, klawikordzie i cytrze. Znała wiele języków. Legendy mówiące o jej nieprzeciętnej urodzie i talentach dotarły aż do Szwecji, Francji i Włoch. Nazywano ja Bałtycką Syreną. Książkę zilustrowała Marta Ignerska laureatka nagrody IBBY 2014 dla najpiękniejszej książki roku za ilustracje i opracowanie graficznego książki "Którędy do gwiazd", pierwszego tomu serii.

 

RECENZJA

Anna Czerwińska-Rydel w swych znakomicie napisanych książkach zapoznała młodych czytelników z postaciami sławnych gdańszczan. Teraz postanowiła przedstawić im sławne gdańszczanki, wśród nich Konstancję Czirenberg. To świetny wybór, bo żyjąca czterysta lat temu Konstancja była jedną z najbardziej niezwykłych kobiet w dziejach dawnego Gdańska. Autorka intrygująco ukazuje tę barwną postać na tle życia miasta w jego złotym wieku. Opowieści towarzyszą równie intrygujące rysynki Marty Ignerskiej. Mam nadzieję, że to nie ostatnia ich wspólna opowieść o wybitnych postaciach dawnego Gdańska.

Jacek Fiedrich

autor książek o Gdańsku

wydawnictwo Muchomor

data wydania 2016

oprawa twarda

liczba stron 92