Czy Janusz Korczak potrafił czarować? Czym najchętniej bawił się w dzieciństwie?  Dlaczego codziennie sprawdzał w lustrze, czy jego nos jest na właściwym miejscu? Kogo nazywał luks-torpedą, huraganem i ekstra-gamoniem? Kiedy przypadał Dzień Brudasa i Imieniny Kuchni? Za co można było otrzymać „pocztówkę tygrysa”? Kto mógł zostać „Królem dzieci”? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań związanych z życiem Janusza Korczaka – wychowawcy, nauczyciela, pedagoga i pisarza, który jak nikt na świecie kochał i rozumiał dzieci, znajdziesz w trzeciej części serii MISTRZOWIE WYOBRAŹNI.

Buka proponuje kolejną publikację z serii MISTRZOWIE WYOBRAŹNI. Kto to taki? Wszyscy ci, którzy potrafili zaczarować codzienność i dzięki swojej pasji zdobywać, odkrywać i tworzyć rzeczy, o których nie śniło się filozofom.

W tej niezwykłej podróży odwiedzicie ulicę Korzenną w Gdańsku, gdzie zobaczycie przy pracy Jana Heweliusza, podążycie śladem muzyki Fryderyka Szopena, przyjrzycie się życiu niezwykłej Marii Skłodowskiej Curie i wielu innym, którzy dzięki swej pasji zapisali się na kartach historii złotymi zgłoskami.

Seria "Mistrzowie wyobraźni" przybliża życie i dzieło wybitnych postaci, przedstawiając je w sposób, który zafascynuje i zachęci do własnych poszukiwań i wędrówek śladami nauki.

Niech te niezwykłe historie staną się okazją do odkrywania talentów, rozwijania pasji i otwierania się na świat, w którym wiele jeszcze pozostało do odkrycia. Wrota do krainy wyobraźni właśnie się otwierają.

 

RECENZJE

Kto mógł zostać „Królem dzieci”?

CZY Janusz Korczak potrafił czarować? Czym najchętniej bawił się w dzieciństwie? Jacy byli jego rodzice? Dlaczego codziennie sprawdzał w lustrze, czy jego nos jest na właściwym miejscu? Kogo nazywał luks-torpedą, huraga­nem i ekstra-gamoniem? Kiedy przypadał Dzień Brudasa i Imie­niny Kuchni? Za co można było otrzymać „pocztówkę tygrysa”? Kto mógł zostać „Królem dzieci”? Kiedy życie Korczaka, w czasach dzieciństwa, radykalnie się zmie­niło i co było tego przyczyną? Jak naprawdę nazywał się Janusz Korczak? Kto był pierwowzorem postaci przyjaciela Króla Maciu­sia Pierwszego? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań związa­nych z życiem Janusza Korczaka można znaleźć, słuchając znako­mitego audiobooka autorstwa Anny Czerwińskiej-Rydel z serii „Mistrzowie wyobraźni”, pt. „Po drugiej stronie okna. Opowieść o Januszu Korczaku”.

Prawie pięciogodzinna opo­wieść wydawnictwa „Buka”, czytana przez Henryka Talara, w fascynujący sposób odkrywa przed małymi słuchaczami postać wybitnego pedagoga (wydawcy polecają ją dzieciom od lat ośmiu). Jest też od­powiedzią na pytania dotyczącego tego, co mia­ło zasadniczy wpływ na jego życiowe wybo­ry. Z opowie­ści dowiemy się choćby, jakie wydarzenia z dzieciństwa ukształtowały osobowość Kor­czaka i dlaczego został on na­uczycielem.

Ogromnym atutem audiobooka jest muzyka grupy Bester Quartet. Ta formacja jest doskonale znana choćby bywalcom festiwali kul­tury żydowskiej, jakie odbywają się w różnych miejscach naszego kraju. Zespół jest bowiem niejako nowym obliczem legendarnego The Cracow Klezmer Band z Kra­kowa. Na płytach audiobooka muzyka Bester Quartet znakomi­cie dopełnia m.in. te fragmenty, które opowiadają o żydowskich korzeniach J. Korczaka.

Monika Gapińska, Kurier Szczeciński

 

Po drugiej stronie okna. Opowieść o Januszu Korczaku

Włączałam ten audiobook, gdy w domu zapadała kompletna cisza. Nie chciałam stracić ani słowa. Choć w czasie tych prawie 5 godzin nagrań bywały chwile, kiedy mój 4-letni syn dołączał do tych chwil powagi i koncentracji. O ile mnie trudno jest pozwolić sobie na samo „bycie słuchaniem", o tyle jemu wychodziło to znakomicie. Siadał i zastygał w bezruchu. I wiedział, że słowa, które płyną z głośników, są WAŻNE.

Czegóż tak słuchaliśmy z nabożnym skupieniem? Audiobooka z serii „Mistrzowie Wyobraźni" pt. „Po drugiej stronie okna. Opowieść o Januszu Korczaku" autorstwa Anny Czerwińskiej-Rydel. Słuchałam i kręciłam głową z niedowierzaniem, czasami łzy kapały mi na prasowane właśnie koszulki dziecięce (tak, tak - najlepszy czas na słuchanie jest podczas prasowania właśnie), chwilami zastygałam jak mój syn, by wczuć się w tamten okołowojenny trudny czas...

Pełny tekst recenzji autorstwa Agaty Hołubowskiej można przeczytać na stronie Qlturki

 

Po drugiej stronie okna, Opowiesć o Januszu Korczaku

Audiobook o Korczaku leżał sobie pół wakacji i prawie cały wrzesień czekając na odsłuchanie. A kiedy się już doczekał odpieczętowania z folii - słuchaliśmy przez cztery dni, każdego dnia jedna z czterech płyt. Nie musiałam przypominać swojemu ośmiolatkowi, sam włączał po przyjściu ze szkoły.

Kilka rzeczy sprawiło, że tak się zasłuchaliśmy w opowieści o życiu Korczaka, napisanej z sercem (czuć to) przez Annę Czerwińską-Rydel i przejmująco przeczytanej przez Henryka Talara. Jako że to audiobook - zacznę od walorów słuchowych. Nieco patetyczny ton Talara drażnił mnie początkowo, ale dość szybko, zwłaszcza w połączeniu z klezmerskimi dźwiękami Bester Quartet (akordeon, skrzypce, kontrabas, klarnet), wchłonęła nas ta interpretacja. Jeśli słuchaliście kiedyś klezmerskiej muzyki, to wiecie, że potrafi ona wzruszyć i przeniknąć do głębi.

Teraz o Korczaku. Tak się składa, że mieszkam w warszawskiej dzielnicy, gdzie kiedyś odbywały się kolonie letnie podopiecznych Janusza Korczaka. Mamy na osiedlu pomnik poświęcony pisarzowi, są ulice Starego Doktora i Króla Maciusia, który jest również patronem lokalnej podstawówki. I tak Korczak mimowolnie, gdzieś obok pojawia się w naszej codzienności, stąd może ciekawość mojego syna, kim tak naprawdę był ten pan z łysiną, bródką, w okrągłych okularach. Wspomniałam już, że Anna Czerwińska-Rydel napisała biografię Janusza Korczaka z sercem, widać jej zaangażowanie i przygotowanie, drobiazgową znajomość faktów z życia lekarza i pisarza, jego pism i książek. Z wyczuciem autorka prowadzi nas przez dzieciństwo, początkowo dostatnie, trudniejsze po śmierci ojca, studia medyczne, pokazuje pasję literacką, a także społecznikowską Korczaka, opowiada o Domu Sierot, jego małych mieszkańcach, wychowawcach, zasadach i przekonaniach Starego Doktora, dotyczących dzieci i dzieciństwa. Wszystko to interesująco, wplecione w żywą fabułę, tak, że trudno się znużyć. Zresztą muzyczne przerywniki nie pozwalają.

Ostatnie rozdziały przyprawiają dorosłego o wzruszenie, dziecko jest trochę przejęte, zasłuchane, ale to jeszcze nie ten stopień przerażenia, świadomości tragedii, która spotkała Korczaka i żydowskie dzieci. "Oni tam na obozie zginęli tak wszyscy razem?". "Tak, Korczak był z dziećmi do końca".

Trudne pytania, trudne rozmowy, ale czas na nie też musi być. Może właśnie przy okazji tego audiobooka...

Ewa Skibińska, Ryms, 2012

 

Po drugiej stronie okna

O roku Korczaka wcale nie jest głośno. Parę bilbordów, kilka plakatów na przystankach...Jakoś tak przechodzi bez większego echa. Honor ratuje nasza ukochana BUKA, która na tą okazję przygotowała 4-ro płytowy audiobook "PO DRUGIEJ STRONIE OKNA". Jak zwykle starannie wydany, pięknie zilustrowany (Grażka Lange), czarujący klezmerską muzyką (Bester Quartet) i słowem czytanym (Henryk Talar). Opowieść snuje się od narodzin Korczaka, po przez młodość, która niesie powołanie, aż po kres życia tego wielkiego człowieka. I nie brakuje tu niczego.

Pełny tekst recenzji autorstwa Sylwii Kaczmarskiej - Zając można przeczytać na blogu autorki.

 

wydawnictwo Buka

data wydania 2012

oprawa twarda

4 CD